Her i huset giver vi ikke sådan hinanden julegaver. Det er skåret ned til børnene. De skal selvfølgelig ha’.
Jeg har alligevel et lille juleønske: Mange af jer vil vide, at jeg for en måneds tid ’overgav’ mig til facebook og oprettede en firmaside.
Jeg må sige, at jeg synes, at det er rigtig sjovt at nå rigtig bredt ud og får nu lige pludselig hilsener fra have- og æstetikinteresserede over hele verden. Det er da spændende.
På min side kan man ikke tilmelde sig som ven, men man kan følge mig ved at trykke på ’Synes godt om’. For at nå så bredt ud som muligt, vil jeg naturligvis gerne have mange likes.
Jeg kan se, at mange af jer har været inde og klikke, men det eneste jeg ønsker mig til jul, er, at I er mange flere, der vil gøre det. Mit beskedne ønske er derfor, at I vil trykke på ’Synes godt om’ på min fb-side.
Som sagt flere gange før er bloggen her stadig mit primære medie, men det er dejligt at få spredt budskabet om haveglæden. Hvis I vil hjælpe med det, bliver jeg rigtig glad.
Åh - hvor er det smukke billeder - og hvor er det dejligt at vide, at lyset nu begynder at vende tilbage :-)
SvarSletJeg synes vi med rette kan sige: "Jeg glæder mig i denne tid...." - til Julen, men ikke mindst til forårets komme :-)
Bedste hilsner
Gitte
Vildbjerg
PS har forlængst "liket" på FB...
Kære Claus.
SvarSletSkal gøre mit bedste...på fb.
December hilsen....
"Hvad du ønsker skal du få......"
SvarSletKlikke om 20 sekunder!
Varme julehilsner fra
Katinka
Hej Claus,
SvarSletHvor er det dejligt med disse billeder. Så vi hele tiden bliver mindet om, at det hele grønnes igen engang. Vi må "bare" holde ud et par måneder endnu.
Som tidliger nævnt færdes jeg ikke på facebook, så der kan jeg desværre ikke hjælpe.
Glædelig jul og godt nytår til alle på bloggen.
Kjærligst Hannemor
Kære Claus
SvarSletDu gør så meget for os, så det skal være mig en fornøjelse at like løs på din fb-side ....... på trods af, at jeg ikke er særlig begejstret for dette medie :0) Mildest talt.
Kære Claus,
SvarSlethar -indtil nu- ikke været på FB trods børnenes idelige opfordringer..
Men jeg tror alligevel, at jeg vil overgive mig til mediet, når du ønsker dig et "like" i julegave :-)
Måske kan man som sidegevinst få andre havetosser i tale :-)
Skønne skønne billeder... som altid
God jul til dig og alle andre derude!
Mvh
Su K
Kære Claus, Du har jo næsten opfyldt mit juleønske med de skønne billeder i MINE farver. Tak :)
SvarSletJeg har, som du sikkert allerede ved forlængst tilsluttet mig din facebook side.
Glædelig jul til dig og dine kære.
Kære Claus!
SvarSletJeg vil meget gerne trykke "synes om"på din facebookside, for det fortjener du, men jeg har et problem med din blogside. Hvor er alt det ude i venstre side blevet af? Jeg plejer at fornøje mig med at gå tilbage for at nyde de gamle billeder og gode råd, men nu kan jeg ikke finde dem. Hvordan skal jeg nu få mine venner til at så Klokkeranker på den rigtige måde eksempelvis?
De bedste hilsenen
IDA fra Koldingegnen
Kære Ida - måske er du sådan lidt 'højre-venstre-konfus', som er en egentlig diagnose, hvis man ikke kan kende forskel på højre og venstre. Måske mener du højre?
SvarSletDet hele er der da. Mon der er andre, der ikke kan se højre spalte?
Hahahahahaha Claus, dér fik jeg aftenens helt store grin. Nu var min gøjlas igen ved at falde ned af pinden, fordi jeg brød ud i latter :0)
SvarSletHej Claus
SvarSletHøjre spalte er også blevet væk på min iPad. Den har været væk i mange dage. Besværligt at læse dine nyheder, når jeg hele tiden skal tilbage til forsiden.
Please kan du ikke trylle den tilbage til normal version igen.
Hilsen
Jette, Århus
Du har ret mad hensyn til højre og venstre, men jeg har ikke kunnet finde det i mindst en uge.
SvarSletIda
Nederst på siden kan i trykke på: Se i internetversion - så skulle den blive normal igen. Vh. Birgitte
SvarSletTil jer der har problemer med at finde højre spalte: Måske skyldes det, at I bruger ipads, når I læser bloggen, for der har siden skiftet udseende. Formentlig en tilpasning til ipad. Hvis I gerne vil se den "gamle" version, kan i trykke nederst på siden, hvor der står " vis internetversion" . Så kommer den til at ligne sig selv igen.
SvarSletVenlig hilsen og god jul fra Pernille
Ps. Jeg glemte lige at skrive, at man ikke behøver at gå tilbage til startsiden hver gang for at se et nyt indlæg i ipadversionen. Man kan bladre mellem dem ved at køre en finger hen over skærmen.
SvarSletVh Pernille
Ja Claus vi er nogle der er rigtig glade for at du også er kommet på FB, så mangler vi dig bare på pinterest.com :)
SvarSletSkulle du forvilde dig derind, ville du få udvidet din horisont endnu mere :D
Forvilder du dig derind så er jeg der under mit eget navn... Så kom du bare og se alle de muligheder der ligger der også :)
Håber vi pinnes ved.
Jule og december hilsner
Annette
Kære Jette og Ida - der er ingen problemer her. Tror, at det måske er et problem hos Google. Hvis spalten stadig ikke er kommet frem om en uges tid, så lad mig det lige vide.
SvarSletKære Pernille - det er da værd at prøve. Tak for hjælpen.
SvarSletTak til Birgitte og Pernille.Jeres gode råd hjalp, så nu er jeg glad igen.
SvarSletMåske skulle jeg også benytte lejligheden til at ønske Claus og alle I andre hyggelige mennesker på bloggen en rigtig glædelig jul og et godt nytår.
Venlig hilsen
Ida
GOD JUL - jag har nu "gillat" dig på Facebook. Tack för dina fina bilder här på bloggen. Det är ett sant nöje att titta in och få inspiration!
SvarSletTak for Info Pernille, er iPad bruger og savnede virkelig den gamle version. Rigtig skønt at få den tilbage ;-))
SvarSletHej Claus.
SvarSletJeg kunne godt tænke mig at vide hvad det er for en kugleformet blomst, der er afbillledet sammen med den hvide tulipan?
Hilsen Lotte :)