Ægte Dalby stil. Maximalisme for fuld udblæsning. Hvor siger du, at der er plads til menneskene? Hehe, jeg glæder mig til forsættelsen i morgen. Du er en heldig og dygtig herre.
Hej Claus For pokker hvor er du kreativ anlagt, jeg er dybt imponeret over dine flotte kreationer, du burde starte en brugskuns/tblomster forretning i Århus, hvor vi Dalby fans, kunne komme og få inspiration. Påskehilsner fra Jesper Svendsen
he he hvor plads til mennesker?? Men det er smukke ting, måske liige lovlig meget forskelligt sat sammen efter min smag, det minder lidt om en udstilling, men en meget smuk udstilling indrømmet. Snevejr igen derude, heldige dig med dit varme væksthus, det ender med os stakkels forårshungernde havenarkomaner kommer på luskevisit i dit væksthus, bare for at få lidt blomsterfix. påskehilsner Gunvor
Kære Claus. Alle de smukke ting og blomster du har samlet!! Sikken en opstilling! Din kamelia er også helt fantastisk smuk. Hvad er det for løg med de små runde kuglehoveder der står ved siden af ranunklerne på bakkebordet? Dem har jeg aldrig set før. Tulipanerne er jeg også helt vild med, den farve er ikke så almindelig. Tusind tak for kikket. Venlig hilsen Eliane
jeg kan lige forestille mig , HVOR meget du går og hygger dig med at mixe dine to helt store passioner; blomster og kunsthåndværk.
Jeg er fuldstændig vild med de douche grønne nuancer, der changerer i hele den støvgrønne skala lige fra armygrøn, olivengrøn og til marehalmsgrøn. Det er SÅ lækkert og indbydende. Synes det er smukkest uden det sorte mix.
At du er en tone-i-tone-mester helt udenfor kategori, ses også på de elfenbensfarvede tulipaner, der matcher perfekt sammen med støvdragerne i amarylissen og farven i den underskønne kamelia. Kamelia klæder virkelig dit nye væksthus helt fortrinligt.
Dejligt, du zoomer ind på alle detaljerne. Jeg elsker detaljer og ser frem til flere imorgen.
Tusind tak fordi du inviterede indenfor i foråret. Smukkere vinterflygtinge-asyl, end dit nye glashus findes ikke.
Nu vil jeg gå ind og drømme om smukke blomster i ditto glasvaser.......zzzzzzzz
Kære Mathias – nu har jeg fået sovet på din kommentar i går, hvor du skriver om indretningen i mit nye drivhus ’at det er noget bras, når den gode smag kammer over’! Jeg indrømmer, at jeg – da jeg så billedet og videoen - tænkte, at det måske lige var overvældende nok, men det handler alene om, at alle de ting, som skal bruges i de to andre drivhuse, i udekøkkenet og andre steder, nu er stuvet sammen i et hjørne. I løbet af en måneds tid kommer plantebordene også ud, og så bliver det hele mere fordelt.
Nu kunne man godt tro, at jeg er i gang med at retfærdiggøre mig selv, men det er slet ikke det, der er mit ærinde. Nej mit ærinde er såmænd et helt andet. Jeg har lyst til at spørge dig, hvorfor du ind imellem har behov for at komme med små negativiteter. Det klæder dig simpelthen ikke. Et andet eksempel er, da jeg forleden viste de glasvaser, jeg havde købt. Da skrev du: ’Nogle af dem er da meget nydelige ...’
Dette indlæg handler heller ikke om, at jeg ikke kan tage imod kritik, men så skal den altså komme fra folk, der er både dygtigere, klogere og mere vidende end mig. Et eksempel er Kjeld Slot, som jeg gang på gang nævner.
Du har endnu til gode at vise os, hvad du kan. Hidtil har du smykket dig med lånte fjer: vist billeder, som du ikke selv har taget; skrevet om steder, du aldrig har gæstet; og omtaler mennesker, du aldrig har mødt.
Da du startede din blog, valgte jeg at linke til dig, fordi jeg syntes, at det var al ære og respekt værd, at en så ung mand begyndte at skrive om have. Det synes jeg stadig, men jeg kan altså godt undvære dine små ’dumsmarte bemærkninger’!
Nu siger jeg til gengæld helller ikke dette for at 'fedte'. Smag og behag er, ja, forskellig - for mig behøvede du ikke flytte noget. Jeg kunne kigge på disse billeder/video 1000 gange og finde noget nyt og smukt hvert enste gang, om det så er de matchende stearinlys. Jeg finder ro i maven og inspiration, mine øjne glædes over både de smukke blomster, men bestemt også over det smukke kunsthåndværk. Jeg føler mig 'blot' heldig, at du vil dele det med os, tak.
Kære Claus.Jeg har lige læst mit indlæg igen og ser at det måske kan misforstås. Jeg er vildt begejstret for din opstilling af alle de smukke ting. Jeg har lige set videoen for 7. gang. Det er en skøn, skøn video og jeg glæder mig til én senere i dag. Venlig hilsen Eliane
Tusind tak for kikket i dit bedårende væksthus, det er utroligt smukt og du forstår at udnytte det til fingrespidserne. Jeg er sikker på at hvis du ikke var blevet forlægger tror jeg at din vej havde ligget inden for boligindretning, du er knaldhammerne god til at sætte planter og brugskunst sammen så det ligner en million.
Kære Claus, godt du retter svar til den negative kommentar, hvis man ikke spørger om folks svar/mening, har jeg altid lært og lærer mine børn at: "har man ikke noget godt at sige, så hold bøtte"
Glædelig påske til dig, som altid har et positivt sind, tænk hvis vi alle havde det ...... :-)
Jeg er da ked af, at du tager min kommentar så negativt op. Men når du skriver og opfordrer os til at give et besyv med, må du ikke forlange at vi giver dig andet end vores ærlige mening. Desuden kan jeg ikke vide, at mange af tingene blot er ´stuvet sammen´, som du skriver, og derfor er på vej ud igen. Jeg vil ikke være den evige fedterøv og kun rose. Min helt ærlige mening er stadig, at det smukke og ´kunsten´ i alle dine lækre ting forsvinder, når det er stuvet sådan sammen. Har du lagt mærke til hvor mange der synes, at dit nye drivhus ligner en butik? Det er da ærgerligt!
I øvrigt tak for, at jeg nu ved hvor i hierarkiet jeg ligger. Ganske rigtigt er jeg hverken landskabsarkitekt eller trendsætter, men skal det betyde at du ikke vil høre min/vores mening? Alle os der dagligt læser din blog?
Jeg håper det var ok at jeg lenket til din video på min blogg. Takk for energi og inspirasjon - jeg har aldri sett et så vakkert drivhus! Jeg har nu plantet mange 1000 hvite løkplanter og gleder meg til å se om det blir resultater fordi løkene skulle vært plantet i høst ...... hilsen minminivilla.blogg.no
Jeg håper det var ok at jeg lenket til din video på min blogg. Takk for energi og inspirasjon - jeg har aldri sett et så vakkert drivhus! Jeg har nu plantet mange 1000 hvite løkplanter og gleder meg til å se om det blir resultater fordi løkene skulle vært plantet i høst ......
Kære Claus. Sjovt at følge dig, til tider også særdeles inspirerende. Jeg har fået mange ideer gennem dig. Du er en person der har midler til og virkelig lever dine havelyster ud. Det synes jeg er interessant at følge på sidelinien. Må indrømme, at da jeg først så din pynt, trak jeg lige vejret en ekstra gang og overvejede en kommentar, men undlod det, fordi jeg ved nærmere eftertanke netop ikke kunne se nogen grund til at være negativ. Mit pyntegen ikke er så "veludviklet" som dit, mine lyster går mere til det enkle og stringente.... men heldigvis for forskellighederne her i verden, ellers ville det hele da blive forfærdelig kedeligt. I tilgift kommer, at man efter min menig, kan lære meget om sig selv ved "sammenvær" med mennesker, der netop ikke er som en selv. Det hvad enten det handler om havelyster eller menneskekulør. En ting har vi to under alle omstændigheder tilfælles: En kæmpestor beundring for Kjeld Slots arbejder rundt omkring.
Kære Lis- jeg citerer ofte Poul Henningsen, der sagde 'Uenighed gør stærk'. Jeg står bare af, hvis kritikken bliver inkompetent og bedrevidende. Godt, at vi er forskellige.
Kære Claus. Tak for navnet på de små allium. Har googlet på dem og ser at de blir meget specielle, men yndige. Har også fundet de elfenbensfarvede tulipaner hos Zimtrade. Dem må der lægges et par krukker af til efteråret. Venlig hilsen Eliane
Kære Claus. Der sagde du lige de rigtige ord: Det er da ganske frivilligt, om man vil kigge med her. Og hvis man gør er det vel for at man nyder det, akkurat som jeg gør. Nu har jeg det med dig, som i eventyret "Hvad fatter gør, er altid det rigtige", derfor ser jeg hvor fint du laver det hele. Du flytter hele tiden rundt, så vi ser nye opstillinger, nye blomster, nye ting - og serverer os det hele på et sølvfad. Kvit og frit. Hvad mere kan vi forlange? Jeg har i flere år været så heldig at have dig som ven. Ja, du er nok nærmest den mest dyrebare jeg har af slagsen. Mener også at vide, at Mathias Emil nyder godt af dit venskab, derfor synes jeg bestemt ikke den unge mand kan være bekendt at komme med en udtalelse, som den i går. Jeg har lært hjemmefra, at kan man ikke finde på noget pænt at sige, så er det lovligt at holde sin mund. Kære Claus. Her ovre til højre står der, at der er 3.615 der "Synes godt om" - og så er vi da en hel del, der ikke er på Facebook. Trøst? De allerkærligste hilsner fra en som er pavestolt af at kende dig og ved, hvad du står for som menneske.
For et nydelig drivhus. :) Er innom bloggen din nesten hver dag for å se om det er en ny video og inspirasjon. Elsker bloggen din, tv-programmene "slukte jeg rått" da de ble vist her i Norge. :) mvh. Anne fra Bergen
Din keramik-samling ser også ud til at vækste! Hvem er skaberen af den flotte kande på anden øverste hylde, den, der nærmest er sat sammen af forskubbede led? Den er ret fantastisk. Med venlig hilsen Lise E Rasmussen
Drømmer du om en drømmehave? Så bliv medlem af min haveklub og få inspiration året rundt. Du får ugentlige videoer, foredrag, nyhedsbreve, rabatter på havebøger m.m. Og som Guldmedlem bliver du inviteret til at besøge min have en gang om året. Medlemskabet er gratis den første måned.
Jeg håber at se dig i haveklubben.
Bliv medlem
Jul - udenfor...
-
Så er det også blevet jul udenfor. Pynten er ikke meget anderledes end de
andre år...
Jeg ved ikke, om det er generelt eller bare i vores lille landsby/omr...
Adventshistorie 8, En gnist av juleglede.....
-
8
Vel hjemme på Skogsgården igjen, fortalte de ikke om hvor de hadde vært.
Ingen spurte heller. De trodde vel bare de hadde vært ute på en skitur.
I drø...
Naturlig julepynt på lanternen
-
Juletiden indbyder til hygge og julepynt. Selvom havens lanterner er fine
som de er, så kan de godt opgraderes lidt sådan en december måned. Og
januar med,...
-
St Andrews Bay med og uten snø på.
Vi hadde 2 besøk på denne stranden som har den største kolonien med
hekkende kongepingviner på hele South Georgia. Man...
Hun skal holde øje med det hele
-
I sidste uge fik vi nye lygtepæle. De gamle trænet til en udskiftning, da
de efterhånden var noget rådne og dermed sikkert også til fare for
fodgængere og ...
VINTERTID
-
Det er blevet december og vinter og bobleteltet til vinteropbevaring er sat
op i glashuset. Jeg har ikke tilnærmelsesvis så mange planter i teltet som
jeg ...
December
-
Så kom julemåneden til os - og i weekenden var vi heldige at få lidt af det
vinterlige vejr. Vi havde frost både nat og dag i et par dage, og i mangel
på s...
Mecka för oss som älskar rost i trädgården
-
*Rejäl dos lavendel*
Jag har medvetet väntat med det här inlägget till mörkaste december. Det är
nu man verkligen behöver en rejäl dos lavendel toppat m...
Vind tre smukke kähler stager
-
Reklame / da konkurrencen er sponseret af Kähler. Det er juletid og ikke
mindst gavetid. Derfor tænkte jeg det var passende med en konkurrence her
på blo...
Falmet skønhed, boganmeldelse.
-
Boganmeldelse med reklamelinks.
I slutningen af oktober var jeg til bogudgivelse i København, bogen var
Dorthe Kvists, Falmet skønhed. En meget fin og brug...
F e r i e m i n d e r : Franske haver I
-
På vores sommerferie i juli 2019 besøgte vi også nogle forskellige haver og
nu vil jeg vise jer billeder fra den første, som vi havde udset os og lagt
rut...
Rosenhave
-
I efterårsferien gik jeg i gang med forskellige ændringer i forhaven og
striben foran hækken mod øst. Forhaven var det første jeg startede på i
2007, og ...
Moskrans
-
*Idag har jeg nydt en lille pause fra arbejdet med at lægge julevarer på
butikkens webshop og istedet puslet lidt rundt udenfor.*
*Jeg har et lille arbejd...
Jeg er flyttet!
-
*Det har længe været et ønske at ændre min blogs navn og adresse til noget
mere mundret. I dag er min nye blog så på plads, og denne side vil ikke
længere ...
Missa inte...
-
Ett tips! kom och lyssna på Peter Korn!!
Arrangör: Tyresö trädgårdsförening
Torsdagen 24/10 Odla på växternas villkor
De flesta av oss förstår numera vilken...
September en skøn havemåned
-
En af de skønneste måned er september. Der er stadig meget at nyde, høste
og plukke i haven.
Det har været dejligt at besøge Samsø for 14 dage siden og se ...
Julekursus / workshop
-
Jeg tilbyder igen i år, forskellige julekursus/workshop i november og
december måned, læs mere om de forskellige kurser længere nede. Kurserne
indeholder m...
der er håb forude
-
Jeg kan strikke sokker igen. Er ved 3. par, det virker.
Hvepsebo, årets 2. er forgiftet og på afvente og se om det så er effektivt.
Er noget upraktisk med ...
Roser
-
43 roser i min lille have.
Og de har det alle godt med masser blomster og knopper.
James Galway
Geoff Hamilton
Gerbe Rose
Gerbe Rose på afstand.
Th...
En trädgård på steroider?
-
Ja, det skulle man faktiskt kunna tro. Jag har då aldrig varit med om
maken, så gott som allt i trädgården blir högre, bredare och blommar mer än
vanligt....
DEN STORE BOG OM SMÅ HAVER
-
Min nye bog om små haver er lige på trapperne. Den udkommer den 28. maj.
Ih, hvor er jeg spændt på se se det færdige resultat efter at have arbejdet
med ...
Det er (stadig) tørkens skyld!
-
Så kom vi ind i maj. Den mest travle måned i haven. I hvert fald hvis man
er sådan en som mig, der altid lige er lidt bagefter.
I år er jeg faktisk vildt b...
Kunst i haven
-
Maj hvor er du kold det kunne blive en tekst til en ny sang, men det må
vente så er det da godt at have lidt keramisk ler i hånden alt mens vi
venter på so...
nye linjer i haven
-
Haveåret er i fuld gang og det samme er jeg - altså i haven. De sidste
weekender har været brugt til at få rettet lidt op på havens linjer. Nu har
jeg over...
Nu är jag här igen.
-
*Hej vänner som finns där ute.*
*Det är inte mycket som hörts från mig sedan Jul. Ibland väljer jag andra
saker än att sitta vid datorn. Ni som följer mig...
Alt det gode i det nye år er begyndt.
-
Igår blev årets første bakke med karse sået. Det kom af, at jeg pludselig
stod med en bakke, der havde huset et par selleri fra supermarkedet.
Rektanglisk ...
Det er koldt derude
-
Der er altså noget med haver i frostvejr. Alt det man ellers synes så sølle
og komposterbart ud, lyser pludselig op og er drysset med glimmer - klar
til en...
Klart i trädgården
-
Så här på årets sista skälvande timmar får det bli en liten
livräddningsåtgärd för den tynande bloggen...:-)
Vid mitt senaste inlägg från februari trodde...
Farvel til bloggen og goddag til en ny
-
Sidste indlæg bliver det på denne blog.
Det har været næsten 7 år med House Of Silver.Gode år, sjove år, lærerige
år,men nu er det tid til at lukke den...
Hæklede julecupcakes opskrift
-
Der er en ny opskrift i webshoppen - på fem vidt forskellige julecupcakes.
Pynt julebordet med hæklede cupcakes eller lav en julegave til
legekøkkenet. ...
Driv selv blomsterløg på glas
-
Det er ikke spor for tidligt at gå i gang, hvis du selv vil drive
blomsterløg i blomst til vinterhygge og jul. Forskellige blomsterløg Mange
kender til a...
Sensommerbed
-
Rudbeckia 'Cherry Brandy' er et must i sensommerbedet. Her er den sammen
med Solbrud.
Disse staudene elsker sol og har klart seg bra i varmen.
I år prø...
Nyt
-
Al blogaktivitet foregår fremadrettet på bloggen www.anettesflora.com. Du
kan også følge Anettesflora på Facebook, du finder siden HER.
Tusinde tak for f...
Casa Rosen - en rigtig kolonihave
-
Linda fra Casa Rosen var så venlig og gæstfri at invitere til åben have for
bloggere. Selvom Lindas kolonihave ligger i Slagelse, var det hovedsagligt
jyd...
Roser som aldrig før
-
I år er det simpelthen det mest fantastiske rosenår. Ikke alene er de
tidligere i blomst men de er også flere og flottere end jeg tidligere har
set i min...
Älskade syren
-
Foto: Mari Eriksson
Idag tog jag in ett fång med syrener. Det har jag gjort hela veckan för
att njuta extra mycket av dom nu. Doften sprider si...
`MED HUSET SOM HOVED OG HAVEN SOM KROP´
-
Et billedforedrag på Vilvorde Tekniske Skole i Roskilde, Køgevej 131, 4000
Roskilde onsdag d. 14 marts kl. 19.00.
*`Med huset som hoved og haven som krop´*...
-
*Ny blogg*
*Har äntligen fått till ett första inlägg på min nya blogg!*
*Mycket som återstår att fixa till *
*men det är iallafall en liten början:)*
*Välk...
Brudebuket
-
Bryllup - et højdepunkt i livet....
Har netop lavet brudebuket - bestilt i butikken, så det er ikke til nogen
jeg kender..
Da alle blomster bliver trådet...
Flyttestatus, om altanlykke og “hej pis” beskeder
-
📦✨📦✨📦✨
Så er det sket. Efter 8 år på matriklen, er mine sager kørt til min kæreste
og min’s fællesadresse. Hvertfald fra d. 20 januar, hvor han også k...
Buksbom kur mod virusdød
-
*For fire uger siden opdagede vi at vi desværre er blevet ramt af
buksbomvirus af nogle kendt som boxblight.*
Det er ikke til at bære at se alle de smu...
Ny terrasse i Spanskehagen
-
Det har vært litt stille fra meg her inne på bloggen i det siste. Jeg
tenkte derfor det var på tide med et lite livstegn. De siste ukene har vi
nemlig opph...
De smukke dahlia på Sofieholm.
-
Så har jeg været på et af mine årlige besøg på Sofieholm for at nyde alle
de smukke dahlia.Men omgivelserne ned til Bagsværd sø er da også
fantastisk...
Stowe
-
Stowe Basketry Festival 2017.
Jeg er tilbage i Stowe, Vermont efter 3 år.
Her er det forår, med skiftende vejr. Alt fra meget varmt, friskt til
køligt ...
Inspiration til Fars dag
-
Når det d. 5. juni er fars dag, skal din far selvfølgelig forkæles. Men
hvordan? Vi har samlet inspiration til både gaver og andre søde måder, du
kan for...
Kaldt, men hagen klarer seg godt
-
En blir litt bekymret når det blir -3 C i midten av april.
Mange stauder og løker er godt i gang.
Men de klarer seg utrolig godt!
Tror jeg fryser mer i kul...
Vår
-
Tänk att de redan är här, vårens härliga blommor. Nu kommer snart naturen
att explodera i härliga vår färger och då är det inte långt till
Vallmoresors för...
-
*Blomstervegg*
De siste årene er det blitt populært med blomstervegger i offentlige bygg
og noen lager også små vegger i private hager.
Det er ikke den typ...
Jeg har arvet en blå anemone
-
I min familie har vi altid haft en svaghed for anemoner og måske især for
blå anemone, Hepatica nobilis, der jo faktisk botanisk set ikke for alvor
er en...
MIN PRIVATE HAVE
-
Billeder fra min private have i København.
Følg mig på *instagram *hvis du vil se flere billeder fra min have
*Klik herunder for at se mere*
Farvel oktober
-
Oktober var en måned fyldt med alt muligt. Bilen, der NÆSTEN stod af,
barnedåb, ferie og ikke mindst dejlige gæster i mange dage. Når jeg kigger
på mine bi...
Ny blog: Mit landliv
-
Jeg lukkede denne blog, Drømmegaven, for et lille år siden fordi jeg ikke
havde kræfter til ret meget. Vi var syge, vi var midt i en flytning, og det
virke...
Haddonstone og åbent havearrangement
-
Jeg er så glad og spændt i disse dage da jeg er blevet officiel forhandler
af Haddonstones produkter i Danmark. Jeg blev så imponeret af kvaliteten på
de p...
-
Oj Oj Oj....
nå skjer det så masse så raskt at jeg straks henger etter her inne igjen.
Jeg elsker jo som sagt å reise til vakre steder og besøke hager d...
Maj er en skøn måned
-
Maj-haven er skøn :-) - Her er lidt fotos fra min have:
De gode, "almindelige" tulipaner, der trofast kommer år for år.
Æbletræer i blomst er det skønne...
Om lidt blir der stille...
-
Tak til alle Jer der har læst min blog gennem de sidste år, men nu er det
slut. Kolonihaven er solgt til en haveinteresserede kvinde, som købte den -
ind...
Jeg blev den heldige vinder.
-
Miniature
I juni modtog jeg den fineste pakke med posten.
Jeg havde deltaget i en "Give away"på
bloggen weloveminiatures , og var blevet den heldige
vinder.
...
Christmas Barbie Sweater
-
Engang strikkede jeg en lille, rød Barbiesweater, og eftersom det var lige
før jul, fandt Charlotte på at hænge den på en bøjle lavet af en piberenser
...
December och tomtebonanzan som kom av sig
-
[image: 007]
Idag blir det lite gott och blandat från mig. Amaryllis i grabbarnas
spelrum. Ska flyttas till annat rum för jag tror inte de ens sett att den...
Rosenrus
-
Roserne er havens helt store attraktion lige nu. På trods af det dårlige
vejr så stråler roserne om kap lige nu og jeg glædes over deres skønhed.
Hvert år ...
På besøg hos....
-
Lisbeth alias Countryliv :-) Det er Have festival tid og i går tog jeg mig
tid til, at besøge Lisbeths have som jeg ikke har set i et par år. Der er
virkel...
Mai vi har....
-
.... og pinse er det også!
Ikke mye aktivitet her inne, flere grunner til det..
Men, her kommer iallefall noen bilder av konfirmasjonskortet jeg laget til...
Driver-huset (fortsat)
-
Driverhuset har nu været en realitet i ca. 1 måneds tid, og jeg fryder mig
dagligt over, at det er kommet ind i mit liv. Det pynter gevaldigt op i
haven, a...
Plantemarked - Geranium Maderense
-
Et hurtigt lille indlæg primært for at oplyse at vi desværre *ikke* har en
stand på Lyngby Plantemarked på søndag 26.4. Vi fik udsolgt sidste efterår
og ha...
Påskepynt og frække katte...;-)
-
Mine 2 frække katte er årsagen til at alle sarte påsketing som grene med æg
og søde små tændstiklam
ikke er kommet frem i år.
Vibeæg er en delikatess...
Lite mer...
-
Vår igen och ny säsong i det gröna. Livet börjar att vakna på nytt. Eller
vakna igen förresten, visst pågår säsongen hela året. Trots att man känner
det so...
Stickade handledsvärmare
-
Trekvarts-ärmar har varit på modet ett tag nu. Jag förstår inte det?! Det
ser ju ut som om man tvättat plagget för varmt vilket gjort att ärmarna har
k...
-
Kære venner.
Så I sikkert har set, så er det meget længe siden, at jeg har skrevet her
på bloggen. Det skyldes, at jeg i den grad bliver overdynget med sp...
Haveguf
-
Jeg kan næsten ikke følge med. Der kommer hele tiden nye blomster frem i
haven, og jeg tager rigtig mange billeder.
Daglilje
Derfor er jeg begyndt at vi...
Koihaven
-
Følg med på vores hjemmeside www.koihaven.dk, hvis du har interesse for
have, koikarper, rejser osv. Alle er velkomne til at kigge med ved at
trykke på lin...
Tilbage igen
-
Hmmmm .... der var engang.......... engang hvor jeg troede, jeg skulle til
at blogge, men det blev ikke rigtigt til noget (Facebook) tog vist hele min
int...
Kære Claus
SvarSletÆgte Dalby stil. Maximalisme for fuld udblæsning. Hvor siger du, at der er plads til menneskene? Hehe, jeg glæder mig til forsættelsen i morgen. Du er en heldig og dygtig herre.
Meget smukt!
SvarSletHej Claus
SvarSletFor pokker hvor er du kreativ anlagt, jeg er dybt imponeret over dine flotte kreationer, du burde starte en brugskuns/tblomster forretning i Århus, hvor vi Dalby fans, kunne komme og få inspiration.
Påskehilsner fra
Jesper Svendsen
Hej Claus
SvarSletTak for video, der ser jo smukt ud i væksthuset, og ja, du har mange "ting" - men de er smukt arrangeret, det er du god til
Hilsen jmn
Er du vimmer - i sandhed overvældende men hvor er det smukt! Tak for kigget!
SvarSletKære Claus,
SvarSletSkal jeg være helt ærlig, så synes jeg at det er noget bras, når den gode smag kammer over.
Kh Mathias
SMUKT
SvarSletKære Claus. - Der er meget smukt i dit drivhus. Glæder mig til fortsættelsen af videoen.
SvarSletDet ser rigtig godt ud Claus. Faktisk som èn butik man ku gå nuts i :-D og alle de Lyngby vaser og andet lækkert!
SvarSletK.Gro
Hej Claus
SvarSletMeget smukt og smagfuldt,tak for at vi må kigge med.
Og rigtig god påske.
Hilsen Trine
he he hvor plads til mennesker??
SvarSletMen det er smukke ting, måske liige lovlig meget forskelligt sat sammen efter min smag, det minder lidt om en udstilling, men en meget smuk udstilling indrømmet.
Snevejr igen derude, heldige dig med dit varme væksthus, det ender med os stakkels forårshungernde havenarkomaner kommer på luskevisit i dit væksthus, bare for at få lidt blomsterfix.
påskehilsner Gunvor
Kære Claus. Alle de smukke ting og blomster du har samlet!! Sikken en opstilling!
SvarSletDin kamelia er også helt fantastisk smuk.
Hvad er det for løg med de små runde kuglehoveder der står ved siden af ranunklerne på bakkebordet? Dem har jeg aldrig set før.
Tulipanerne er jeg også helt vild med, den farve er ikke så almindelig.
Tusind tak for kikket.
Venlig hilsen Eliane
Kære Claus,
SvarSletjeg kan lige forestille mig , HVOR meget du går og hygger dig med at mixe dine to helt store passioner; blomster og kunsthåndværk.
Jeg er fuldstændig vild med de douche grønne nuancer, der changerer i hele den støvgrønne skala lige fra armygrøn, olivengrøn og til marehalmsgrøn. Det er SÅ lækkert og indbydende. Synes det er smukkest uden det sorte mix.
At du er en tone-i-tone-mester helt udenfor kategori, ses også på de elfenbensfarvede tulipaner, der matcher perfekt sammen med støvdragerne i amarylissen og farven i den underskønne kamelia. Kamelia klæder virkelig dit nye væksthus helt fortrinligt.
Dejligt, du zoomer ind på alle detaljerne. Jeg elsker detaljer og ser frem til flere imorgen.
Tusind tak fordi du inviterede indenfor i foråret. Smukkere vinterflygtinge-asyl, end dit nye glashus findes ikke.
Nu vil jeg gå ind og drømme om smukke blomster i ditto glasvaser.......zzzzzzzz
Godnunatogsovnurigtiggodt
Tusen takk for en flott 'gartneri'vandring!!
SvarSletDette synet gleder et gartnerhjerte! :-)
Kære Mathias
SvarSlet– nu har jeg fået sovet på din kommentar i går, hvor du skriver om indretningen i mit nye drivhus ’at det er noget bras, når den gode smag kammer over’! Jeg indrømmer, at jeg – da jeg så billedet og videoen - tænkte, at det måske lige var overvældende nok, men det handler alene om, at alle de ting, som skal bruges i de to andre drivhuse, i udekøkkenet og andre steder, nu er stuvet sammen i et hjørne. I løbet af en måneds tid kommer plantebordene også ud, og så bliver det hele mere fordelt.
Nu kunne man godt tro, at jeg er i gang med at retfærdiggøre mig selv, men det er slet ikke det, der er mit ærinde. Nej mit ærinde er såmænd et helt andet. Jeg har lyst til at spørge dig, hvorfor du ind imellem har behov for at komme med små negativiteter. Det klæder dig simpelthen ikke. Et andet eksempel er, da jeg forleden viste de glasvaser, jeg havde købt. Da skrev du: ’Nogle af dem er da meget nydelige ...’
Dette indlæg handler heller ikke om, at jeg ikke kan tage imod kritik, men så skal den altså komme fra folk, der er både dygtigere, klogere og mere vidende end mig. Et eksempel er Kjeld Slot, som jeg gang på gang nævner.
Du har endnu til gode at vise os, hvad du kan. Hidtil har du smykket dig med lånte fjer: vist billeder, som du ikke selv har taget; skrevet om steder, du aldrig har gæstet; og omtaler mennesker, du aldrig har mødt.
Da du startede din blog, valgte jeg at linke til dig, fordi jeg syntes, at det var al ære og respekt værd, at en så ung mand begyndte at skrive om have. Det synes jeg stadig, men jeg kan altså godt undvære dine små ’dumsmarte bemærkninger’!
Kære Claus.
SvarSletNu siger jeg til gengæld helller ikke dette for at 'fedte'. Smag og behag er, ja, forskellig - for mig behøvede du ikke flytte noget. Jeg kunne kigge på disse billeder/video 1000 gange og finde noget nyt og smukt hvert enste gang, om det så er de matchende stearinlys. Jeg finder ro i maven og inspiration, mine øjne glædes over både de smukke blomster, men bestemt også over det smukke kunsthåndværk. Jeg føler mig 'blot' heldig, at du vil dele det med os, tak.
Kh Anne Mette K
Kære Claus.Jeg har lige læst mit indlæg igen og ser at det måske kan misforstås. Jeg er vildt begejstret for din opstilling af alle de smukke ting. Jeg har lige set videoen for 7. gang. Det er en skøn, skøn video og jeg glæder mig til én senere i dag.
SvarSletVenlig hilsen Eliane
Kære Claus
SvarSletTusind tak for kikket i dit bedårende væksthus, det er utroligt smukt og du forstår at udnytte det til fingrespidserne.
Jeg er sikker på at hvis du ikke var blevet forlægger tror jeg at din vej havde ligget inden for boligindretning, du er knaldhammerne god til at sætte planter og brugskunst sammen så det ligner en million.
Forsat god lørdag, Claus
Knus herfra det midtfynske, Pia
Kære Claus, godt du retter svar til den negative kommentar, hvis man ikke spørger om folks svar/mening, har jeg altid lært og lærer mine børn at: "har man ikke noget godt at sige, så hold bøtte"
SvarSletGlædelig påske til dig, som altid har et positivt sind, tænk hvis vi alle havde det ...... :-)
Lena
Kære Claus,
SvarSletJeg er da ked af, at du tager min kommentar så negativt op. Men når du skriver og opfordrer os til at give et besyv med, må du ikke forlange at vi giver dig andet end vores ærlige mening. Desuden kan jeg ikke vide, at mange af tingene blot er ´stuvet sammen´, som du skriver, og derfor er på vej ud igen. Jeg vil ikke være den evige fedterøv og kun rose. Min helt ærlige mening er stadig, at det smukke og ´kunsten´ i alle dine lækre ting forsvinder, når det er stuvet sådan sammen. Har du lagt mærke til hvor mange der synes, at dit nye drivhus ligner en butik? Det er da ærgerligt!
I øvrigt tak for, at jeg nu ved hvor i hierarkiet jeg ligger. Ganske rigtigt er jeg hverken landskabsarkitekt eller trendsætter, men skal det betyde at du ikke vil høre min/vores mening? Alle os der dagligt læser din blog?
Der skuffer du mig, må jeg sige ...
Kærlig hilsen,
Mathias
Kære Mathias - jeg har netop selv kaldt mit drivhus for en 'butik', og det ser jeg da ikke noget galt i.
SvarSletJeg er heller ikke hverken trendspotter eller landskabsarkitekt.
Hvis du vil stige i hierakiet, må du gøre dig fortjent til det og vise, hvad du kan. Det har jeg endnu ikke set ...
Obs - den lille allium, som I er et par stykker, der spørger på, er Allium karataviense 'Ivory Queen'.
SvarSletJeg håper det var ok at jeg lenket til din video på min blogg. Takk for energi og inspirasjon - jeg har aldri sett et så vakkert drivhus! Jeg har nu plantet mange 1000 hvite løkplanter og gleder meg til å se om det blir resultater fordi løkene skulle vært plantet i høst ......
SvarSlethilsen minminivilla.blogg.no
Jeg håper det var ok at jeg lenket til din video på min blogg. Takk for energi og inspirasjon - jeg har aldri sett et så vakkert drivhus! Jeg har nu plantet mange 1000 hvite løkplanter og gleder meg til å se om det blir resultater fordi løkene skulle vært plantet i høst ......
SvarSletKære Ingunn - det er du naturligvis meget velkommen til. Tak ...
SvarSletDet lyder spændende med alle de hvide løgvækster. Skal nok blive imponerende.
Kh Claus
Kære Claus.
SvarSletSjovt at følge dig, til tider også særdeles inspirerende. Jeg har fået mange ideer gennem dig. Du er en person der har midler til og virkelig lever dine havelyster ud. Det synes jeg er interessant at følge på sidelinien. Må indrømme, at da jeg først så din pynt, trak jeg lige vejret en ekstra gang og overvejede en kommentar, men undlod det, fordi jeg ved nærmere eftertanke netop ikke kunne se nogen grund til at være negativ. Mit pyntegen ikke er så "veludviklet" som dit, mine lyster går mere til det enkle og stringente.... men heldigvis for forskellighederne her i verden, ellers ville det hele da blive forfærdelig kedeligt. I tilgift kommer, at man efter min menig, kan lære meget om sig selv ved "sammenvær" med mennesker, der netop ikke er som en selv. Det hvad enten det handler om havelyster eller menneskekulør.
En ting har vi to under alle omstændigheder tilfælles: En kæmpestor beundring for Kjeld Slots arbejder rundt omkring.
Venlig havehilsner!
Lis
Kære Lis- jeg citerer ofte Poul Henningsen, der sagde 'Uenighed gør stærk'. Jeg står bare af, hvis kritikken bliver inkompetent og bedrevidende. Godt, at vi er forskellige.
SvarSletKh Claus
Kære Claus. Tak for navnet på de små allium. Har googlet på dem og ser at de blir meget specielle, men yndige.
SvarSletHar også fundet de elfenbensfarvede tulipaner hos Zimtrade. Dem må der lægges et par krukker af til efteråret.
Venlig hilsen Eliane
Denne kommentar er fjernet af forfatteren.
SvarSletKære Gritten - er det ikke dejligt, at det er helt frivilligt, om man kigger med her?
SvarSletDenne kommentar er fjernet af forfatteren.
SvarSletKære Claus.
SvarSletDer sagde du lige de rigtige ord: Det er da ganske frivilligt, om man vil kigge med her.
Og hvis man gør er det vel for at man nyder det, akkurat som jeg gør.
Nu har jeg det med dig, som i eventyret "Hvad fatter gør, er altid det rigtige", derfor ser jeg hvor fint du laver det hele. Du flytter hele tiden rundt, så vi ser nye opstillinger, nye blomster, nye ting - og serverer os det hele på et sølvfad. Kvit og frit. Hvad mere kan vi forlange?
Jeg har i flere år været så heldig at have dig som ven. Ja, du er nok nærmest den mest dyrebare jeg har af slagsen.
Mener også at vide, at Mathias Emil nyder godt af dit venskab, derfor synes jeg bestemt ikke den unge mand kan være bekendt at komme med en udtalelse, som den i går.
Jeg har lært hjemmefra, at kan man ikke finde på noget pænt at sige, så er det lovligt at holde sin mund.
Kære Claus. Her ovre til højre står der, at der er 3.615 der "Synes godt om" - og så er vi da en hel del, der ikke er på Facebook. Trøst?
De allerkærligste hilsner fra en som er pavestolt af at kende dig og ved, hvad du står for som menneske.
For et nydelig drivhus. :) Er innom bloggen din nesten hver dag for å se om det er en ny video og inspirasjon. Elsker bloggen din, tv-programmene "slukte jeg rått" da de ble vist her i Norge. :) mvh. Anne fra Bergen
SvarSletDin keramik-samling ser også ud til at vækste! Hvem er skaberen af den flotte kande på anden øverste hylde, den, der nærmest er sat sammen af forskubbede led? Den er ret fantastisk.
SvarSletMed venlig hilsen
Lise E Rasmussen
Kære Lise - kanden er lavet af Lis Biggas - http://www.lisbiggas.dk/
SvarSletKh Claus
Kære Claus, tak for svaret, jeg må vist tage færgen til Sjælland næste gang!
SvarSletGod Påske
Lise E Rasmussen