... at de bestandigt hen over sæsonen skal skifte karakter indenfor den samme toneskala.
I lørdags viste jeg, hvordan bedet her så ud omkring 1. april sidste år. Da var det dækket af hvide krokus, og små to måneder efter er det narcisser og tulipaner, der spiller hovedrollen.
Samtidig begynder stauderne at folde sig ud. Og inden længe er det dem, jeg glædes over,
Det er en (spændende) udfordring at skabe et bed med kontinuerlig blomstring fra tidlig vår til hen på efteråret.
Ja, py ha ...
SvarSletmen, hvor er det smukt og en dag lykkedes det måske også for mig og min have ;o)
Hej Claus
SvarSletHvor ser det fantastisk ud.
Hilsen Trine
Kære Claus. Tak for de fine billeder, der minder os om, at det trods alt blir forår igen.
SvarSletDet er stadig meget koldt, men hvor er det dejligt, at solen skinner hver dag.
Har lige børstet sneen af såbakkerne med juleroser og påskeklokker og er nu spændt på om de spirer her inde i varmen.
Venlig hilsen Eliane
fantastisk vakkert Claus! :-D
SvarSletSidste år kan jeg huske, at du fortalte, at du planlagde at fortsætte den hvide farveholdning med hvide meconopsis og exochorda. Er det stadigvæk tilfældet?
SvarSletHvor ser det bare smukt ud Claus , kan godt forstå du glæder dig til det hele eksplodere i et stort farve flora. Jeg glæder mig også her i koihaven for jeg købte og satte jo også en hel del forårsløg i efteråret, og de er netop begyndt at titte frem overalt, jeg blev jo lidt inspireret af nogle af dine smukke forårs billeder , så har prøvet at efterligne dig lidt, håber det er ok.
SvarSletMvh Jesper
Kære Marie - godt husket. Ja, jeg plantede omkring 100 hvide meconopsis sidste år. Tror dog ikke, at jeg kommer til at se blomster i dem før næste år.
SvarSletYour gardens are so inspiring, a new fan from the states!!!!
SvarSletDina hav av lökar är fantastiska!!
SvarSletKære Claus
SvarSletDet er bare så fantastisk smukt - balsam for sjælen!
Kh Celsiana
Vidunderlige billeder, Claus. Hvad sker der i dit engelske drivhus, det er noget tid siden vi har været derinde?
SvarSletKære Søren,
SvarSletdet er ved at blive klar- og rengjort. Kh Claus
Hej Claus,
SvarSletJa, det er drøn-spændende men sørme også svært. Du gør det altid så flot. Hvem der bare havde det liggende på rygraden - men det er jo 'bare' om at prøve sig frem og så at efterligne lidt. Jeg håber I har haft en god påske :-)
Kh Mathias
Kære Claus, en fornøjelse at se din have på alle årstider. Jeg har desværre ikke noget drivhus/orangeri, så mine tulipaner i krukker er først nu begyndt at spire. Jeg får vist aldrig det flor af smukke tulipaner og liljer. Prøver i år at sætte "købte" narcisser i krukker. Nyder dine sider. Kh Annelise
SvarSletKære Mathias - pas nu på, at du ikke bliver for positiv. Jeg kan jo læse på din blog, at du ligefrem føler, at du ind imellem har rost mig lige vel meget, at du finder min attitude divaagtig, og at folk der kommenterer her blot er en flok fedterøve.
SvarSletTja ...
Kh Claus
Hej igen Claus,
SvarSletDet mener jeg sådanset stadigvæk. Men når ros er på sin plads, skal du selvfølgelig også have den. Jeg vil gerne rose! Desuden har jeg meget stor respekt for dit skønhedsmageri og er endnu din største fan! :-)
Kh Mathias