Else Marie Andersen fra Randers er også en af vore kendte og skattede blomsterdekoratører, og Else Marie har da også skrevet flere bøger for forlaget Klematis.
![]() | ![]() |
Else Marie har hele tiden nye projekter i støbeskeen, og hun har hen over årene udviklet mange fine jernstativer til beklædning med naturmaterialer.
![]() | ![]() |
Forleden kom Else Marie med et nyt og smart adventskransstativ. Det geniale ved dette stativ er, at lysholderne er flytbare, og derved kan man selv bestemme, hvor lysene skal placeres i forhold til hinanden.
![]() | ![]() |
Her er det min gartner, Mariann, der er ’håndmodel’, og det fine design er da også hendes.
Besøg Else Marie Andersens hjemmeside her.
Ja, en virkelig smart model!
SvarSletOg de lys Claus, hvor er de flotte med rillerne.
:-) Lisbeth K
Kære Claus.
SvarSletEn genial holder. En Advents dekoration lige efter mit gamle hoved, enkel og alligevel meget romantisk med de smukke lys og matchende possements snore.
Sådan en herlighed måtte (også) gerne pynte min stue. Suuuukkkk.
Hvor er det fantastisk at følge din ´Julestemnings-rejse´. Tak for det.
Knus Iris.
Tak for mange gode ideer og superflotte fotos - men hvor er alle de andre blogs blevet af? Før kunne man besøge mange andre via din - det savner jeg.
SvarSletDe bedste hilsener
Anne
SvarSletKære Claus.
Jeg er vild med Else Marie Andersens ting, især den moskrans der er uden på bogen "Eventyrlig Jul".
Hvor er det nogle fantastiske steder du tager os med til, tusind tak for det.
Også et fint billede af dig:)
Kærlig hilsen John og Eliane
Kære Anne - det er ikke mig, der har slettet bloglisten. Det må være en fejl hos Google.
SvarSletHej Claus
SvarSletSom selvstændig blomsterdekoratør er jeg simpelthen nød til at spørge hvor de har de skønne grønne lys fra?
Hilsen Nina
Klokkeblomst
Jeg er målløs efterhånden. Og jeg som er vokset op med, at julen og hvad dertil hører foregår i rødt, hvidt og grønt.
SvarSletSmukt og meget inspirerende. Tak.
Kjærligst Hannemor