Jeg er stadig i det kreative hjørne, og i dag har jeg været ved at lave kort. Ganske enkle og uden dikkedarer.
Heldigvis kan man købe farvede kuverter og papir i de rigtige mål.
![]() | ![]() |
Og her vil jeg gerne komme med et tip:
Kender I Creativ Company? De har et kæmpe udvalg til meget rimelige priser. Prøv at bladre i deres katalog.
Motiverne til kortene finder og køber jeg på nettet. Det er bestemt ikke dyrt.
Mere om dette i min nye bog.
Fina kort! Idag är det Tulpanens Dag i Sverige.
SvarSletKortene er meget fine og nostalgiske, sådan et kort ville jeg da modtage med glæde, og så er det endda hjemmelavet!
SvarSletMeget finurligt med overskriften! du kan mere end lege med papir og blomster!
Kh
Hanne
Kære Claus.
SvarSletJeg glæder mig til din bog udkommer, det ser så smukt ud, alt det du fremstiller.....også i de forrige dage.
Kærlig hilsen Eliane
uuhh Claus mind mig ikke om det katalog, det kostede mig en formue, da jeg selv opdagede det for et par år siden. Men nu kan jeg finde tingene i "min" hobbyforretning, og så bliver det ikke så meget af gangen. Det er nemmere at styrer sig når man står med pengene i hånden end når de bare er tal på et papir. hi hi.
SvarSletJeg er spændt på hvad du ellers finder på af skønne ting, de smukke stillebens du har vist de sidste dage er de rene lysbomber i det umulige vejr vi har lige øjeblikket.
hilsner Gunvor
Der var jeg lige i går, i CC's butik i Holstebro. De havde igen fået Fiskars' smarte papirskærer i butikken. Før jul var den udsolgt, den havde ellers været helt genial til at skære julegavepapir med.
SvarSletFine kort, men jeg er mest begejstret for æggene. Og så Lones fine stager på det øverste billede. :-)
Jeg er vild med papir kvaliteten Claus. Det ser så godt ud og det glæder mig at se det når folk gør sig umage med et kort. Breve bringer så stor glæde til folk og koster jo ikke det store i sammenligning med så meget andet.
SvarSletKram, Lisbeth K
Smukke, smukke kort - guf når man som jeg er kortoman. Jeg har nu aldrig selv dristet mig til at lave dem - men med denne skønne inspiration kunne det da være! Tulipanerne lyser så fint op.
SvarSletDe nye billeder i fanen er også smukke. Jeg håber, at de helleborus niger jeg plantede tirsdag aften i haven kan holde til den forestående kuldeperiode.
Kjærligst Hannemor
Jeg håber, at du skriver farvenumrene på de smukke æg i din bog :-)
SvarSletCharlotte
Ren og skær 'spiselig' nostalgi!
SvarSletLene
Nej, dem kendte jeg ikke. Har selv bestilt og købt meget i Panduro Hobby, så dejligt med et alternativ. Smukke kort.
SvarSletMvh. Helle